|
WELLNESS - Zdrowie, Profilaktyka, Medycyna Niekonwencjonalna - FORUM Forum poświęcone dbaniu o zdrowie, alternatywnym sposobom leczenia, oraz szeroko rozumianej profilaktyce.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sylwii
Administrator
Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 8:51, 06 Kwi 2011 Temat postu: Dieta grupy krwi - A. |
|
|
Około 15-25 tysięcy lat temu Ziemię zamieszkiwali ludzie wyłącznie z grupą krwi 0, żywiący się przede wszystkim mięsem. Wzrostowi ludności towarzyszył spadek liczebności zwierząt. Nasi przodkowie z grupą krwi 0 musieli znaleźć inne źródło pożywienia. Wielu ludzi zaczęło spożywać pokarm roślinny. Zaczęła rozwijać się produkcja oparta na rolnictwie i uprawach. W ten sposób wykształciła się grupa krwi A, z genetycznym kodem roślinożercy. Dla współczesnych posiadaczy grupy krwi A odpowiednie odżywianie powinno być oparte na wegetarianizmie.
Osoby z tą grupą krwi mają niski poziom kwasu żołądkowego, co przekłada się na słabe trawienie nabiału i białka. Poza tym nabiał spowalnia u nich metabolizm, dlatego jest odradzany. Można go zastąpić rybami i tofu. Mięsa najlepiej unikać, a jeśli już jeść, to gotowane lub duszone.
Trzymając się zasad diety wg grupy krwi A mogą schudnąć 2,5 kilograma w trakcie 14 dni. Podczas diety spożywa się 3-5 posiłków dziennie, które złożone są z produktów wskazanych przy grupie krwi A. Dieta odchudzająca dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, aby pamiętać o wysiłku fizycznym, który dodatkowo wzmocni organizm.
Dieta dla grupy krwi A - tyciu sprzyja:
mięso,
nabiał,
pszenica.
Dieta dla grupy krwi A -chudnięciu sprzyja:
ananas,
oleje roślinne,
produkty sojowe,
warzywa.
Produkty wskazane
Mięsa i drób: Najkorzystniejsze dla osób z grupą krwi A byłoby całkowite wyeliminowanie mięsa ze swojej diety.
Owoce morza: dorsz, granik, karp, łosoś, makrela, nawęd żabnica, pstrąg tęczowy, pstrąg morski, sardynka, sieja, szczupak, srebrny okoń, ślimaki, żółty okoń.
Jaja i nabiał: mleko sojowe, ser sojowy.
Oleje i tłuszcze: olej z oliwek, olej z siemienia lnianego.
Orzechy i pestki: masło orzechowe, orzeszki ziemne, pestki dyni.
Fasole i inne rośliny strączkowe: czerwona soja, fasola aduke, azuki, czarna, pinto, zielona, groch "czarne oczko", strączkowe czerwone, zielone.
Zboża: amarant, gryka, kasza.
Chleb i grzanki: chleb esseński, chleb ezechiela, chleb z kiełków pszenicy, chleb z mąki sojowej, wafle ryżowe.
Ziarna i makarony: gryka, kasha, makaron z karczocha, makaron soba, mąka ryżowa, mąka żytnia, owies.
Warzywa: botwinka, brokuły, cebula czerwona, cebula hiszpańska, cebula żółta, dynia, chrzan, cykoria, eskalora, czosnek, kalarepa, kapusta bezgłowa, karczoch amerykański, karczoch jerozolimski, okra, kiełki lucerny, marchew, mniszek lekarski, pasternak, pietruszka, por, rzepa, sałata rzymska, szpinak.
Owoce: ananas, borówki, czarne jagody, cytryna, figi suszone, figi świeże, grejpfrut, wiśnia, jeżyny, morela, rodzynki, śliwki ciemne, czerwone, suszone, zielone, żurawina.
Soki i napoje: sok z ananasa, sok z ciemnej wiśni, sok grejpfrutowy, sok z marchwi, sok z moreli, sok z selera, sok z suszonej śliwki, woda (z cytryną).
Przyprawy: czosnek, imbir, melasa, miso, słód jęczmienny, sos sojowy, tamari.
Herbatki ziołowe: aloes, echinacea, głóg, dziurawiec, łopian, mleczny oset, owoc dzikiej róży, rumianek, imbir, kozieradka pospolita, lucerna, śliski wiąz, waleriana, zielona herbata, żeń-szeń.
Używki: czerwone wino, herbata zielona, kawa bezkofeinowa.
Inne przyprawy: musztarda.
Dzień 1
Śniadanie: Jajecznica z tofu jedwabistego z brokułami i tost z chleba z konfiturami cytrynowymi, kawa waniliowo orzechowa,
Przekąska: 2 śliwki, herbatka z dziurawca,
Lunch: Groszek “czarne oczko”, kromka chleba kukurydzianego, sok z marchwi i selera
Przekąska: pokrojone na plasterki jabłko i orzechy włoskie, herbata imbirowa,
Kolacja: kuleczki mięsne z indyka i tofu, duszona cukinia, sałata z fasolki szparagowej, niskotłuszczowy mrożony jogurt, kawa lub herbatka ziołowa.
Dzień 2
Śniadanie: Świeże borówki i jogurt, 1 tost z chleba z marmolada z winogron, kawa,
Przekąska: koktajl z morelami i mleka sojowego,
Lunch: wiejska zupa z warzywami z grzankami z czosnkiem, zielona herbata,
Przekąska: Koktajl z morelami i mleka sojowego,
Lunch: Wiejska zupa warzywna z grzankami z czosnkiem, zielona herbata,
Przekąska: Ser sojowy z żytnimi krakersami,
Kolacja: Soczewica z curry, gotowany na parze amarant, duszone liście mniszka lekarskiego z czosnkiem, szklanka wina.
Dzień 3
Śniadanie: Naleśniki z mąki gryczanej z syropem, 1/2 grejpfruta, herbata rumiankowa,
Przekąska: Ciasteczka z masłem z orzeszków ziemnych, kawa,
Lunch: Fasola i słodki, brązowy ryż, mała sałata rzymska z sosem do sałatek z wodorostów, woda mineralna z cytryną,
Przekąska: Opiekane nasiona dyni, herbata z żeń-szenia,
Kolacja: Makaron z warzywami “płytko” smażonymi i startym serem, sałata rzymska z czerwoną cebulą i cytrynowym sosem vinaigrette, szklanka czerwonego wina.
Dzień 4
Śniadanie: Bułeczki z dżemem z malin, świeże jeżyny, sok grejpfrutowy, kawa,
Przekąska: Koktajl jogurtowy z ananasem,
Lunch: Zupa kabaczkowa z imbirem, krakersy żytnie z serem sojowym, woda z cytryną,
Przekąska: 2 śliwki, Ciastka z orzechami włoskimi,
Kolacja: gulasz i tofu z warzywami z curry, brązowy ryż, świeże figi, herbatka ziołowa.
Dzień 5
Śniadanie: Tost z morelą i migdałami oraz konfiturami z wiśni, kawa waniliowo orzechowa,
Przekąska: Szklanka mleka sojowego, paluszki z marchwi z groszkowym sosem do zamaczania,
Lunch: Sałatka z tuńczyka i curry na krakersach Wasa, sok ananasowy z wodą,
Przekąska: Orzechy włoskie, rodzynki, nasiona słonecznika, zielona herbata,
Kolacja: Pieczony pstrąg tęczowy, smażone warzywa korzeniowe, sałatka z marchwi i rodzynek, szklanka wina.
Dzień 6
Śniadanie: Omlet z jednego jajka z brązowym ryżem, serem kozim i kolendrą, kawa migdałowa z mleczkiem migdałowym, sok z czarnej wiśni z wodą,
Przekąska: Kawałki grejpfruta, herbatka z dziurawca,
Lunch: Chleb sojowy z serem ricotta, miodem, posiekanymi orzechami włoskimi, rodzynkami, szklanka soku ananasowego,
Przekąska: Pestki z dyni, herbatka rumiankowa,
Kolacja: Zupa z czarnej fasoli, Brązowy ryż, sałatka, pudding z dyni i tofu.
Dzień 7
Śniadanie: Koktajl ananasowo-truskawkowy,
Przekąska: Bułeczka z borówkami, mrożona kawa,
Lunch: Groszek czarne oczko i sałatka z kukurydzy, sałatka warzywna z cytrynowym sosem vinaigrette, sok marchwiowo – selerowy,
Przekąska: Jabłko z masłem z orzeszków ziemnych, zielona herbata,
Kolacja: Smażony anioł morski, warzywa z oliwa z oliwek i serem feta, chleb kukurydziany, szklanka czerwonego wina, świeże figi.
Przykładowe przepisy:
Omlet z tofu
Składniki: 450 g tofu, osuszone i utarte na papkę, 5-6 grzybów tree oyster, posiekanych, 200 g startej czerwonej lub białej rzodkiewki, 1 łyżeczka tamari, 1 łyżeczka mirin lub sherry, 1 łyżka świeżej pietruszki, 1 łyżeczka mąki z brązowego ryżu, 4 jajka, lekko ubite, 1 łyżka stołowa oleju canola lub extra-virgin z oliwek.
Przygotowanie: Połączyć wszystkie składniki z wyjątkiem oleju. Rozgrzać olej na dużej patelni. Wlać połowę otrzymanej mikstury i przykryć pokrywką. Dusić na małym ogniu przez około 15 min. Następnie wyjąć z patelni i usmażyć pozostałą, cześć. Podawać ciepłe. Porcja na 3 do 4 osób.
Tofu dip
Składniki: 1 szklanka tofu, utarta na papkę, 1 szklanka niskotłuszczowego jogurtu, 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek, sok z jednej cytryny, 2 łyżki stołowe posiekanego szczypiorku lub cebuli dymki, czosnek i sól do przyprawienia.
Przygotowanie: Połączyć tofu, jogurt, oliwę z oliwek i sok cytrynowy w mikserze i miksować, aż do osiągnięcia rzadkiej konsystencji. Dodać szczypiorek lub cebulę dymkę oraz przyprawy. Przełożyć do miski i wstawić do lodówki. Jeżeli mieszanka jest zbyt gęsta, dodać trochę wody. Podawać w głębokich miseczkach przybrane świeżymi warzywami. Porcja na 3 osoby.
Lasagna tofu-pesto
Składniki: 450 g tofu zmieszanego z 2 łyżkami stołowymi oliwy z oliwek, 1 szklanka pokruszonego sera mozzarella lub ricotta, 1 jajko (do wyboru), 2 pęczki mrożonego lub świeżego szpinaku, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka oregano, 4 szklanki sosu pesto (może być mniej), 9 szklanek ryżu lub lasagna z makaronu orkiszowego, gotowane, 1 szklanka wody.
Przygotowanie: Wymieszać tofu z serem, jajkiem, szpinakiem i przyprawami. Wlać szklankę sosu do brytfanny o wymiarach ok. 25 × 40 cm. Następnie ułożyć warstwę makaronu, dodać mieszaninę z serem, a następnie polać sosem. Powtarzać te czynności aż zakończy się makaronem i sosem na wierzchu. Piec w temperaturze 180°C od 30 do 40 min. Porcja na 4 do 6 osób.
Kuleczki mięsne z indyka i tofu
Składniki: 450 g mielonego indyka, 450 g tofu, 1/2 szklanki mąki kasztanowej, 1 i 1/2 szklanki maki orkiszowej, 1 duża posiekana cebula, 1/4 szklanki posiekanej świeżej pietruszki, 2 łyżeczki soli, 4 łyżki stołowe rozgniecionego czosnku, zalecane przyprawy, które preferujesz.
Przygotowanie: Rozmieszać składniki i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Następnie uformować małe kuleczki. Smażyć szybko na oleju, dopóki nie będą chrupkie i o kolorze brązowym, lub wstawić do piekarnika (180°C) na około 1 godzinę. Porcja na 4 osoby.
Sałatka z fasolki szparagowej
Składniki: 450 g zielonej fasolki szparagowej, sok z jednej cytryny, 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek, 2 ząbki czosnku, rozgniecione, 2 do 3 łyżeczek soli.
Przygotowanie: Umyć dokładnie fasolkę i usunąć końcówki. Pociąć na 5 cm kawałki. Gotować w wodzie, aż będą kruche. Osuszyć. Po ostygnięciu ułożyć w salaterce. Przyprawić do smaku sokiem z cytryny, oliwą. z oliwek, czosnkiem i solą. Porcja na 4 osoby.
Granola klonowo-orzechowa
Składniki: 4 szklanki owsa, 1 szklanka otrębów ryżowych, 1 szklanka nasion sezamu, 1 i 1/2 szklanki suszonych żurawin, 1 i 1/2 szklanki rodzynek, 1 szklanka łuskanych orzechów włoskich, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 1/4 szklanki oleju rzepakowego, 3/4 szklanki syropu klonowego.
Przygotowanie: Rozgrzać piekarnik do 180oC. W dużej misce połączyć owies, otręby ryżowe, nasiona sezamu, suszone owoce, orzechy i wanilię. Dodać olej i wymieszać. Dolać syrop klonowy i dobrze wymieszać do osiągnięcia kleistej konsystencji. Przelać miksturę do nasmarowanej brytfanny i wstawić na 90 min. do piekarnika, co 15 min. mieszać, aż mikstura przybierze kolor brązowy. Studzić stopniowo.
Morelowy chleb owocowy
Składniki: 1 i 1/4 niskotłuszczowego jogurtu, 1 jajko, 1 szklanka konserwowych moreli (w słodkiej zalewie), 2 szklanki mąki z brązowego ryżu, 1 łyżeczka mielonego cynamonu, 1 łyżeczka mielonego kielichowca wonnego, 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, 1 i 1/4 łyżeczki sody do pieczenia, 1 szklanka suszonych moreli, 1 szklanka rodzynek.
Przygotowanie: Nasmarować tłuszczem brytfannę i rozgrzać piekarnik do 180°C. W średniej wielkości misce roztrzepać jogurt z jajkiem. Dodać 1 szklankę mąki, połowę przypraw i sodę do pieczenia. Mieszać, aż osiągnie się gładką konsystencję (bez grudek). Dodać pozostałą część mąki i przyprawić. Jeżeli całość jest za gęsta, można dodać trochę wody lub sojowe mleko waniliowe. Wrzucić morele i rodzynki. Piec w piekarniku od 40 do 45 min. Następnie wyjąć chleb i odstawić do ostygnięcia na drucianym stojaku.
Zupa z czarnej fasoli
Składniki: 450 g czarnej fasoli, 1/8 szklanki rosołku warzywnego, 60 g pokrojonej w kostkę białej cebuli, 60 g pokrojonej w kostkę zielonej cebuli, 120 g selera, 60 g pokrojonego w kostkę pora, 5 g soli, 30 g kminu rzymskiego, 1 szklanka suszonej pietruszki, 30 g czosnku, 1 średni pęczek świeżego estragonu, 1 średni pęczek świeżej bazylii, 1 średni pęczek cebuli dymki.
Przygotowanie: Namoczyć fasolkę w wodzie na noc. Następnie odlać wodę i wypłukać fasolę. Dodać 3 l wody i zagotować fasolę. Odlać nadmiar wody z fasoli i dodać do niej rosołek warzywny. Gotować wolno. Podsmażyć cebulę, seler, por, przyprawy i czosnek i dodać wszystko do fasolki i kontynuować gotowanie. Na koniec dodać cebulę dymkę. Porcja na około 8 osób.
Sałatka ze szpinaku
Składniki: 2 pęczki świeżego szpinaku, 1 pęczek dymki, sok z jednej cytryny, 1/4 łyżki stołowej oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Umyć dokładnie szpinak. Odsączyć. Posypać solą. Po paru minutach wycisnąć nadmiar wody. Dodać posiekaną dymkę, sok z cytryny, olej, pieprz. Spożywać zaraz po przyrządzeniu. Porcja na 6 osób.
Zalety diety grupy krwi:
– ciekawostka socjologiczno-żywieniowa;
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Sylwii dnia Śro 8:55, 06 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
simpleB
Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 17:44, 04 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Mogę tylko powiedzieć że mam grupę krwi A i od 8 lat jestem wegetarianką i czuję sie dużo lepiej niż wtedy gdy jadłam mięso.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Wodna
Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 10:46, 23 Kwi 2014 Temat postu: |
|
|
Potwierdzam, od wielu lat jestem na diecie wegetariańskiej i bardzo dobrze się czuję, a mam grupę krwi A. Mięso natomiast mi nie służyło, bo czulam się ocieżała i miałam ciągłe niestrawności.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Wodna dnia Śro 10:48, 23 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|