WELLNESS - Zdrowie, Profilaktyka, Medycyna Niekonwencjonalna - FORUM
Forum poświęcone dbaniu o zdrowie, alternatywnym sposobom leczenia, oraz szeroko rozumianej profilaktyce.
» FAQ
» Szukaj
» Użytkownicy
» Grupy
» Galerie
» Rejestracja
» Profil
» Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
» Zaloguj
Forum WELLNESS - Zdrowie, Profilaktyka, Medycyna Niekonwencjonalna - FORUM Strona Główna
->
Prawa i przywileje pacjenta.
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
ZANIM ZACZNIESZ
----------------
Zasady Korzystania
Przywitaj się
Sprawy Techniczne
ZDROWIE I URODA
----------------
Choroby i schorzenia
Fitness
Dieta
Porady Domowe
Porady medyczne
Nowinki medyczne
Psychologia.
Skóra, włosy, paznokcie.
Prawa i przywileje pacjenta.
HYDEPARK
----------------
Daj się poznać
Humor
Rozrywka
O wszystkim i o niczym
Kącik dla naszych pociech
Kącik Twórczości
Giełda
----------------
Ogłoszenia
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Sylwii
Wysłany: Wto 15:58, 23 Sie 2011
Temat postu:
Dopłaty do pensji niepełnosprawnych i limity dorabiania rencistów mogą być wyższe
Podstawa dofinansowania pensji niepełnosprawnych może wzrosnąć. Limity dorabiania dla rencistów socjalnych powinny być podwyższone. Zmieniona będzie formuła działania warsztatów terapii zajęciowej.
"DGP": Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja tzw. ustawy rehabilitacyjnej miała przywrócić stabilizację finansową Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Czy wypłata dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników nie jest już zagrożona?
Ich wypłata nie była zagrożona nawet wtedy. Tylko nasz wspólny sukces polegający na przyroście zatrudnienia – bo w systemie dofinansowań przybyło 68 tys. pracowników – spowodował zachwianie zdolności funduszu do realizacji wszystkich zadań. Środki PFRON okazały się ograniczone, a ustawa nakłada obowiązek wypłaty dofinansowań do pensji niepełnosprawnych. Musieliśmy więc dokonać niezbędnych zmian. Sytuacja finansowa PFRON jest dziś stabilna i w kolejnych latach powinna się utrzymać. Mając poczucie bezpieczeństwa, możemy realizować wszystkie zadania, które są zapisane w ustawie. Dodatkowe pieniądze trafiły już do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się rehabilitacją.
Jeżeli sytuacja PFRON jest stabilna, to czy rząd rozważa odstąpienie od dalszych zmian, które przewiduje nowelizacja, np. stopniowego obniżania dofinansowań do pensji osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które zacznie obowiązywać od 2012 roku?
Na kolejne zmiany w ustawie jest zdecydowanie za wcześnie. Nowe przepisy funkcjonują dopiero kilka miesięcy. Poprawiły one sytuację finansową PFRON, ale o ocenę poszczególnych rozwiązań możemy się pokusić dopiero po upływie dłuższego czasu. Zastanawiamy się jednak, czy nie wprowadzić zmian dotyczących art. 22 ustawy o rehabilitacji, czyli ulg we wpłatach na PFRON dla kontrahentów pracodawców osób niepełnosprawnych.
90 proc. firm, które mogły ich udzielać, straciło od 1 stycznia do tego prawo.
Byłem zwolennikiem likwidacji ulg, tak aby wszystkich pracodawców osób niepełnosprawnych obowiązywały takie same zasady dotyczące współpracy z rynkiem. Takie drastyczne działania skrzywdziłyby jednak te przedsiębiorstwa, które są oparte na ekonomii społecznej. One aktywizują osoby z najbardziej dotkliwymi niepełnosprawnościami i bez ulg dla kontrahentów nie miałyby szans przetrwania. A zadaniem państwa powinno być wspieranie właśnie grup specjalnych, z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Czy od przyszłego roku wzrośnie podstawa dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników, która jest zamrożona na poziomie minimalnej płacy z 2009 roku?
Poleciłem już PFRON przygotowanie analizy i symulacji, na ile poprawa sytuacji funduszu może się przełożyć na wzrost podstawy dopłat do pensji. Musimy sprawdzić, czy stać nas na wprowadzenie wskaźnika w wysokości minimalnego wynagrodzenia na poziomie z 2010 czy 2011 roku.
Kiedy będzie podjęta ostateczna decyzja?
We wrześniu będzie wiadomo, jaki wzrost możemy wprowadzić.
A czy zrównane zostanie dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym i zamkniętym rynku pracy?
Nie jestem przekonany do takiego rozwiązania. Same zakłady pracy chronionej (ZPChr) uważają, że skoro ponoszą większe koszty związane z utrzymaniem przychodni w firmach, dostosowaniem miejsc pracy i innymi obowiązkami wynikającymi z ustawy i rozporządzeń, to dofinansowania nie powinny być zrównane. Jeżeli więc wszystkim pracodawcom mielibyśmy wypłacać taką samą pomoc, na firmy działające na otwartym rynku pracy trzeba byłoby nałożyć takie same obciążenia jak na ZPChr.
Coraz więcej firm w związku ze zmianami ustawy rehabilitacyjnej rezygnuje ze statusu ZPChr. Czy może to doprowadzić do zniknięcia chronionego rynku pracy?
Nie sądzę, aby rynek ten zniknął, bo nie znajdziemy dla wielu grup niepełnosprawnych innego miejsca zatrudnienia i rehabilitacji. Szczególnie jeśli chodzi o grupy specjalne, np. osoby z dysfunkcją wzroku, oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami. Nie będzie też likwidacji chronionego rynku pracy, bo obowiązkiem rządu jest dbanie o to, aby te grupy miały zapewnione bezpieczne warunki zatrudnienia. A taką gwarancję daje tylko chroniony rynek pracy.
Czy rząd podejmie działania służące likwidacji pułapki rentowej? Dziś z obawy przed utratą renty niepełnosprawni boją się dorabiać.
Projekt ustawy w tym zakresie, dotyczący rencistów socjalnych, jest w Sejmie, ale ze względu na kalendarz szanse na jego uchwalenie w tej kadencji są niewielkie. Jeśli to się nie uda, będziemy popierać ten projekt w następnym Sejmie. To, że ktoś ma przyznaną rentę, nie oznacza automatycznie, że nie jest zdolny do pracy. Jest wręcz przeciwnie, renta nie wyklucza aktywności, bo jeżeli osoba ma określoną przyczynę niepełnosprawności, to nie wyklucza to jej aktywności w odpowiednich dla niej dziedzinach.
A czy ma sens utrzymywanie obecnej formy warsztatów terapii zajęciowej? Obecnie wprowadzają one na rynek pracy 1 proc. uczestniczących w nich niepełnosprawnych.
Są różne warsztaty terapii zajęciowej (WTZ). Znam takie, które tak prowadzą działalność, że ich uczestnicy podejmują pracę nie tylko w zakładach aktywności zawodowej, ale nawet na otwartym rynku pracy. WTZ powinny być miejscem do aktywnego pobytu, osoba niepełnosprawna ma tam uczyć się codziennych czynności życiowych.
Czyli wysokość wsparcia dla nich nie będzie uzależniona od efektywności ich działań?
To nie jest dobre rozwiązanie, bo WTZ nie jest fabryką, do której należy stosować zasady ekonomicznego rachunku. Trafiają do nich osoby o różnym poziomie niepełnosprawności i samodzielności. W sytuacji gdy do WTZ trafi większość osób o większych trudnościach, nie będzie możliwe wprowadzenie wielu z nich na rynek pracy. W konsekwencji nie otrzymałyby dofinansowania i konieczne byłoby ich zamknięcie. A na pewno nie przewidujemy ich likwidacji.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
http://gazetaprawna.pl
Sylwii
Wysłany: Wto 15:51, 23 Sie 2011
Temat postu: Renta socjalna - limity.
19 sierpnia br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie przyjęto poselski projekt Ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.
27 lipca odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie Ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Chodzi o art. 10 w ustawie o rencie socjalnej z 27 czerwca 2003 r., zgodnie z którym zawiesza się rentę socjalną, kiedy osoba ją pobierająca osiągnie przychód wyższy niż 30 proc. średniej krajowej. Taka sytuacja często była powodem obaw rencistów socjalnych przed utratą pewnego wpływu środków z tytułu renty i niepodejmowania przez nich pracy.
Zgodnie z przyjętym w piątek projektem ustawy, artykuł, o którym mowa, otrzymuje brzmienie: „Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1-5, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych”. Aktualnie jest to kwota 2426 zł brutto.
W ten sposób zrównano rencistom możliwości dorobienia – zarówno do renty socjalnej, jak i renty z tytułu niezdolności do pracy - do 70 proc. średniej krajowej.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/93035
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
subMildev
free theme by
spleen
&
Programosy
Regulamin