Sylwii |
Wysłany: Czw 12:10, 07 Kwi 2011 Temat postu: Kąpiele solankowe. |
|
Co jednocześnie może pomóc nam uporać się z różnorakimi problemami ze skórą i złagodzić niejedną chorobę, zapewniając przy tym zarówno odpoczynek oraz relaks jak i dodatnio wpływając na naszą urodę? Kąpiele solankowe.
Coraz częściej zalecanych – między innymi przez dermatologów - kąpieli solankowych zaznać można w salonach kosmetycznych, ośrodkach wellness i SPA, sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych lub przygotować je samodzielnie w domu. Warto przyjrzeć się solankom oraz liście ich zalet.
Zalety kąpieli
Solanki wpływają na organy wewnętrzne oraz na skórę. Dzięki rozszerzonym porom organizm uwalnia się między innymi od toksyn oraz kwasu moczowego i mlekowego, natomiast wchłania zawarte w solance minerały. Kąpiele pozwalają dogłębnie nawilżyć skórę, oczyścić ją, a także odżywić. Sprawiają, że staje się ona miękka, gładka, elastyczna i jędrna. Poza tym, kąpiele pomagają pozbyć się cellulitu, wyprysków, zmian trądzikowych, opóźniają procesy starzenia się skóry.
Zwykle kąpiele solankowe polegają na moczeniu całego ciała, jednak możliwe są również kąpiele częściowe, obejmujące tylko dłonie czy stopy. Kąpiele częściowe można wykonywać w trakcie manikiuru i pedikiuru. Pomagają one, dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym oraz grzybobójczym, przy problemach z nadmierną potliwością, uczuciem swędzenia lub marznięciem kończyn. Dodatkową ich zaletą jest korzystny wpływ na wygląd paznokci.
Kuracje, których zadaniem jest usunięcie toksyn oraz ułatwienie odchudzania należy przeprowadzać w roztworach solnych powyżej 1%, z kolei roztwór solny do kąpieli wykonywanych przy nadmiernej potliwości powinien mieć powyżej 3%, a przy trądziku, wypryskach, ranach czy łuszczycy do 6%.
Kąpiele w solankach mają jednak służyć nie tylko urodzie, ale również zdrowiu. Stosuje się je zarówno w celach leczniczych jak i profilaktycznych. Przeważnie kąpiele trwają około kwadransa, a ich temperatura wynosi między 36 a 38 stopni, jednak częstotliwość kąpieli, ich długość oraz dokładna temperatura jest uzależniona od schorzenia, z którym solanka ma się uporać. Kąpiele solankowe przede wszystkim zaleca się w chorobach dotyczących narządów ruchu, np. takich jak gościec, przy chorobach reumatoidalnych, ortopedycznych związanych ze zwyrodnieniem stawów czy wzrostem napięcia mięśni.
Solanki mają korzystny wpływ także przy chorobach neurologicznych i dermatologicznych, jak np. łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły. Warto je również stosować w okresach obniżonej odporności. Są pomocne przy bólach głowy, złym samopoczuciu i zmęczeniu. Zamiast kąpieli można zastosować inhalacje, są one pomocne przy chorobach dróg oddechowych czy problemach z zatokami bocznymi nosa. Do inhalacji używa się od 1 do 2 łyżek stołowych soli leczniczych rozpuszczonych w szklance wody o temperaturze 37 stopni.
Kąpiele solankowe w domu
Takie kąpiel przygotować można również w warunkach domowych. Powinny trwać od 10 do 30 minut, a woda powinna mieć temperaturę ok. 36 stopni. Warto je brać dwa, trzy razy w tygodniu. Po kąpieli nie zaleca się prysznica czy też wycierania ręcznikiem, należy pozwolić ciału samemu wyschnąć.
Choć najskuteczniejsze są kąpiele w naturalnych źródłach soli, to w domowych warunkach możemy użyć soli leczniczych, np. bocheńskiej czy iwonickiej. Jeśli z kolei nie mamy w domu wanny, to z tym problemem możemy uporać się wsypując sól do miski i aplikując sobie kąpiel częściową. Wówczas możliwe jest podniesienie temperatury wody, dzięki czemu kąpiel stanie się skuteczniejsza.
Przeciwwskazania do kąpieli solankowej
Niestety, z dobrodziejstw kąpieli solankowych nie każdy może korzystać. Kąpieli odradza się przy niewydolności układu krążenia oraz układu oddychania, przy cięższych postaciach nadciśnienia, chorobach nerek oraz pęcherza moczowego. Przeciwwskazaniem są również choroby nowotworowe, choroby tarczycy, gruźlica, a także uszkodzenia skóry, ubytki skórne czy stany ropne. Kąpieli nie powinno się zażywać we wczesnych stanach pooperacyjnych.
Źródło: http://fitness.wp.pl/ |
|